Jak spakować kuchnię do kartonów i nie stracić głowy
Pakowanie przy przeprowadzce jest sprawą jak najbardziej naturalną. Nie da się przewieźć wielu rzeczy, bez ich wcześniejszego spakowania. To czynność ważna i jednocześnie bardzo potrzebna i warto zwrócić na nią sporą uwagę.
Pakowanie przy przeprowadzce to coś, co jest oczywiste. Trzeba spakować swój dobytek, aby spokojnie mógł przetrwać podróż samochodem typu bus, czy też samochodem ciężarowym. Co jednak bardzo ważne, pakowanie jest istotne również z innego powodu – dobrze spakowany dobytek, to mniej miejsca w samochodzie dostawczym i jednocześnie łatwiejsze meblowanie się w nowym miejscu. Aby jednak tak było, trzeba wiedzieć, jak różnego rodzaju rzeczy spakować.
Od czego zacząć?
Należy oszacować ile rzeczy mamy do zabrania ze sobą. Ile i jakie są to meble, jak dużo płyt czy książek (w przeliczeniu na kartony). Można szacować, że na mieszkanie dwupokojowe potrzebne jest ok. 20 kartonów o wymiarach 55cm x 35cm x 35cm. Informacje te będą ważne nie tylko przy pakowaniu (potrzebna ilość kartonów), ale również przy wycenie przeprowadzki. Przy okazji warto zrobić porządki ze swoimi rzeczami i zdecydować, które z nich warto wyrzucić, a które zabrać.
Firma przeprowadzkowa
Jeśli korzystamy z firmy przeprowadzkowej wszystkie te informacje będą ważne po to, aby móc dobrać właściwy samochód oraz liczbę osób do pomocy. Może się zdarzyć, że niedokładnie podany lub zmieniany w ostatniej chwili spis rzeczy spowoduje duże nieprzyjemności, dodatkowe koszty, a przede wszystkim niepotrzebny stres – bo samochód okaże się za mały, bo przyjedzie zbyt mało ludzi do pomocy przy znoszeniu ciężkich mebli, itd.
Dlatego warto zaufać profesjonalistom w tej branży, skrócić czas i zaoszczędzić nerwy korzystając po prostu z serwisu pakupaku.pl, gdzie bez problemu porównasz ceny w firmach przeprowadzkowych w swojej okolicy.
Przede wszystkim należy dobrze przygotować się do pakowania. Stare kartony z piwnicy i podręczna taśma klejąca zdecydowanie nie wystarczą. Jeśli chcemy, by nasz dobytek bezpiecznie dotarły do nowego lokum, zadbajmy o to by kartony były wytrzymałe, najlepiej z pięciowarstwowej tektury o wysokiej gramaturze. Powinniśmy kupić także solidną, grubą taśmę klejącą oraz folię bąbelkową. Rzeczy te bez trudu można nabyć w specjalistycznych sklepach lub w niektórych firmach przeprowadzkowych w Gdańsku.
Przed przeprowadzką warto także zgromadzić wszystkie stare gazety i czasopisma w jednym miejscu. Przydadzą się one później do pakowania delikatnych przedmiotów, takich jak wazony czy talerze. Wszystkie rzeczy potrzebne do spakowania pudeł umieść w jednym małym koszyczku. Powinny się w nim znaleźć: taśma pakowa, kolorowe etykiety, marker, nożyczki, nożyk hobbystyczny, śrubokręt, torebki. Miej ten koszyk zawsze pod ręką.
Jeśli przygotowaliśmy już wszystkie niezbędne akcesoria, możemy przystąpić do najistotniejszej czynności, czyli do układania rzeczy w kartonach. Zdecydowanie jest to zadanie czasochłonne, jednakże dobrze spakowane kartony przyspieszą pracę firmy przeprowadzkowej, a nam umożliwią łatwe rozpakowanie się w nowym miejscu. Nie należy zatem pospiesznie pakować się na klika godzin przed przeprowadzką. Mniej potrzebne rzeczy można systematycznie chować nawet na kilka tygodni przez opuszczeniem swojego dotychczasowego mieszkania.
Przygotowania do transportu
Pakując rzeczy należy pamiętać o tym, by nie wkładać zbyt wielu ciężkich przedmiotów do jednego kartonu. Wielkie pudło wypełnione po brzegi książkami jest bardzo ciężkie i trudne do przetransportowania. Ciężkie rzeczy pakujemy więc do mniejszych pudełek, a te większe zostawiamy na przykład na odzież czy lekkie kołdry i poduszki.
Pamiętajmy także, by nie przepakowywać kartonów, to znaczy nie wkładać do nich zbyt wielu przedmiotów. Pudło nie powinno mieć wypchniętych ścianek i musi zamykać się bez trudu, by nic nie uszkodziło się w trakcie transportu (jest to szczególnie istotna rada, gdy w danym kartonie przewożone jest szkło). Ponadto, gdy przewozimy sprzęt elektroniczny, warto zapakować go do oryginalnych kartonów, jeśli tylko oczywiście takowe posiadamy.
Kolorowe etykiety
Koniecznie musisz podpisać każde pudło. Żeby przyspieszyć proces rozpakowywania bagażu, zastosuj kolorowe etykiety. Przeznacz osobne kolory do identyfikacji przedmiotów z poszczególnych pomieszczeń. Jaskrawym kolorem oznacz też każde pudło, w którym znajdują się rzeczy delikatne lub mogące się stłuc.
Kolejną cenną praktyką jest pakowanie do jednego kartonu rzeczy jednej z kategorii, np. sprzętu kuchennego i szczegółowe podpisywanie kartonów. Gdy podpiszemy nasze pudła, nie będziemy musieli otwierać ich, by zorientować się co jest w środku. Ponadto pracownicy firmy przeprowadzkowej od razu będą mogli zanieść dany karton w odpowiednie miejsce, np. szklanki do kuchni. Co więcej, wiedząc że w danym kartonie znajduje się szkoło, ekipa przeprowadzkowa na pewno odpowiednio zabezpieczy go w trakcie transportu i zwróci na niego szczególną uwagę.
Umieść jedno w drugim
Podczas pakowania pamiętaj, że oprócz zabezpieczenia wszystkich przedmiotów ważne jest również to, aby twoje bagaże zajęły jak najmniej miejsca. Umieszczaj jedne przedmioty w drugich. Na przykład do garnków włóż przyprawy, czy inne suche produkty. torebki wypełnij mniejszymi elementami garderoby. Upewnij się, że wykorzystałeś całą przestrzeń i żaden zakamarek nie pozostał pusty. Dzięki temu, zaoszczędzisz sporo miejsca, i nie zmarnujesz go na przewożenie pustej przestrzeni.
Zabezpiecz delikatne przedmioty
Szkło, porcelana czy inne kruche przedmioty, nie za dobrze znoszą przeprowadzki. Podczas transportu łatwo możesz je uszkodzić lub potłuc. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie delikatnych przedmiotów. Do wnętrza włóż pogniecione gazety, a po zewnętrznej stronie owiń je folią bąbelkową lub miękkim materiałem.
Zamortyzują wstrząsy i zapobiegną uszkodzeniom. Pamiętaj również, aby nie umieszczać takich przedmiotów w pudełku z ciężkimi rzeczami, które mogą zniszczyć twój ulubiony wazon czy szklaną misę. Najcenniejsze okazy, możesz przechowywać w trakcie transportu blisko siebie, aby mieć na nie oko i zabezpieczyć przed uszkodzeniem.
Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy
Jeżeli kręcąc się wśród zapakowanych pudeł nie możesz się odnaleźć, zastanawiasz się skąd wzięło się tyle rzeczy i po co ci one właściwie, to jest to najlepszy moment, aby pozbyć się tego, czego nie używasz. Zrób dokładny przegląd już w trakcie pakowania, aby uniknąć niepotrzebnych problemów później.
Wszystko czego nie używasz już od dawna spakuj oddzielnie i oddaj komuś kto tego potrzebuje, lub sprzedaj na aukcjach internetowych. Zdziwisz się ile niepotrzebnych rzeczy znajdziesz w swoim domu.
Zapakuj sztućce
Zamiast pakować wszystkie sztućce i narzędzia kuchenne osobno, spakuj wszystkie razem. Sztućce ułóż jeden na drugim i sklej końcówki taśmą, aby łatwo można było je odnaleźć. Następnie wszystko spakuj do jednego pojemnika i podpisz. Po przyjeździe do nowego domu szybko odnajdziesz wyposażenie szuflady.
Wystarczy, że ściągniesz ochronne taśmy i gotowe. Noże oraz inne ostre przedmioty włóż do rękawic kuchennych. Dzięki temu nie zarysują one innych przedmiotów.
Wykorzystanie szuflad
Nie ma sensu wypakowywanie z szuflad drobnych przedmiotów (np. koszulek, bielizny bądź sztućców). Nie są one na tyle ciężkie, by utrudnić przenoszenie mebli, a dzięki pozostawieniu ich na miejscu oszczędzamy nie tylko czas, który musielibyśmy tracić na rozpakowanie pudeł i ponowne układanie rzeczy, ale również i przestrzeń potrzebną na załadowanie potrzebnych na nie pudeł. Pamiętaj jednak, by szuflady owinąć folią śniadaniową (w przypadku gdy przewozimy je osobno) lub dobrze przykleić do mebli za pomocą taśmy malarskiej. Dzięki zastosowaniu taśmy szuflady nie wysuną się w trakcie przenoszenia.
Jak pakować duży sprzęt AGD (np. pralka, lodówka, kuchenka)?
Duży sprzęt AGD (np. pralka, lodówka, kuchenka) musi być nadawany wyłącznie na palecie (nawet jeśli waga nie przekracza 70 kg). Należy korzystać z wyceny usługi paletowej po podaniu kodów pocztowych nadawcy i odbiorcy. Przesyłka zostanie zabrana przez kuriera, tylko jeśli spełni warunki co do wymiarów, wagi oraz poprawnego pakowania.
Przesyłki paczkowe zawierające duży sprzęt AGD nie zostaną przyjęte do przewozu.
Do obowiązków nadawcy należy przygotowanie towaru do transportu (kurier nie przywozi palety) oraz wystawienie gotowej przesyłki w miejscu umożliwiającym sprawny załadunek przez kuriera (możliwość wjazdu większym samochodem, poziom parteru bez schodów/progów). Przesyłki paletowe realizowane są w trybie rampa-rampa (w przeciwieństwie do przesyłek paczkowych drzwi-drzwi).
Aby zabezpieczyć przedmioty przed zniszczeniem należy zawinąć w papier bądź gazety wszystkie przedmioty kruche i tłukące się. Szczelnie wypełnij je kulami powstałymi ze zgniecionego papieru, dzięki czemu zredukujesz do minimum ryzyko stłuczenia. Jest to szczególnie ważne w wypadku szklanek i kieliszków.
Pamiętaj również o owinięciu delikatnych nóżek kieliszków folią bąbelkową. Talerze ułóż jeden na drugim, przedzielając je warstwami folii bąbelkowej lub kilkakrotnie złożonego papieru. Nie musisz opróżniać szuflad kuchennych zawierających sztućce, wypełnij je kulami zgniecionego papieru, co unieruchomi ich zawartość, a na koniec owinąć folią plastikową.
Pakowanie mebli kuchennych
Także meble przygotowujemy do przeprowadzki. Te, które można rozłożyć – rozkręcamy. Ułatwi to znacznie przenoszenie rzeczy podczas transportu. Oczywiście, wszystkie szafki i szuflady wcześniej opróżniamy. Szuflady, na dobrą sprawę, można całkowicie wyjąć. Jeśli nie rozkręcamy mebli, szafki i szuflady należy zakleić, by nie otwierały się podczas transportu. Ozdobne gałki, kanty i ranty można zabezpieczyć folią bąbelkową przed potencjalnymi obiciami podczas transportu.
Meble stylowe i antyki
Jeszcze bardziej trzeba się zatroszczyć o tzw. meble antyki, wszelkiego rodzaju meble stylowe, włoskie, kolonialne i tym podobne, które często mają sporo artystycznych, delikatnych elementów, a nawet mogą być małymi dziełami sztuki. Tu obowiązkowo warto powierzyć zadanie przewiezienia takiego mebla profesjonalnej firmy przewozowej z doświadczeniem w przewozie tego typu wyposażenia.
Zabezpieczamy wszystko na różne sposoby. Lustra i powierzchnie szklane, antyramy – oprawiamy w folię bąbelkową, kartony, oklejamy – i opisujemy z dopiskiem – Uwaga, szkło! Dywany zaklejamy, by nie rozwinęły się podczas transportu. Więcej o transporcie i pakowaniu mebli do przeprowadzki znajdziecie tutaj.
Odpowiednie pogrupowanie wkrętów i śrub
Przeprowadzka zazwyczaj wymaga przynajmniej częściowego rozkręcenia mebli. Żeby oszczędzić sobie problemów podczas ich ponownego montażu, pogrupuj poszczególne wkręty, śruby i bolce w osobne torebki, a każdą z nich podpisz (np. komoda z jadalni, szafa z sypialni). Nie zdajesz sobie nawet sprawy z tego, ile czasu (i nerwów) oszczędzisz dzięki temu rozwiązaniu.
Kuchenne AGD
Sprzęt AGD np. lodówka lub zamrażarka musi być rozmrożony. Zawczasu pomyśl o rozmrożeniu lodówki. Zrób to 24-48 godzin przed przeprowadzką. Koniecznie dokładnie wymyj i osusz lodówkę. Dzięki temu unikniesz bardzo nieprzyjemnego zapachu. Ze wszystkich sprzętów tego typu koniecznie trzeba wyjąć elementy ruchome: półki, kratki, szuflady. Sprzęt można dodatkowo zabezpieczyć folią. Rośliny najlepiej przewozić w specjalnie oznaczonych kartonach z otworami tak, aby kwiaty miały czym oddychać.
Dzięki oznaczeniu firma od tanich przeprowadzek w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie zachowa dodatkowe środki ostrożności. Duże meble także trzeba dokładnie zabezpieczyć: zamknąć szuflady (te, które nie są zamykane na klucz, można zakleić taśmą), kluczyki przykleić taśmą do właściwych mebli, usunąć wszystkie elementy ruchome, np. szklane półki w kredensie.
Jeśli planujesz transport antyków najlepiej wybrać firmę, która ma w tym doświadczenie. Specjalista w tej dziedzinie sporządzi spis drogocennych rzeczy i będzie odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo. Zastanawiasz się jakie auto przeprowadzkowe wybrać? Zajrzyj do porównywarki przeprowadzek .
Podręczny bagaż na pierwszą noc w nowym domu
Pierwszego dnia po przeprowadzce prawdopodobnie nie zdążysz rozpakować wszystkich przywiezionych pudeł. Jeśli nie pomyślisz o tym zawczasu, czeka cię mozolne szukanie pidżamy, szczoteczki do zębów, ręcznika, czy ulubionej poduszki, nie wspominając o innych rzeczach. Żeby tego uniknąć, spakuj podręczny bagaż, który pozwoli ci przetrwać pierwszą noc w nowym domu.
Do pudełka spakuj papier toaletowy, kosmetyczkę, leki, przekąski, apteczkę pierwszej pomocy, sztućce, czajnik, herbatę, miski i jedzenie dla pupila, piżamę, ręcznik, pościel, talerzyki jednorazowe, kubki, sztućce, ubranie na zmianę. Zleć takie zadanie każdemu z domowników. Niech podejdą do problemu tak, jakby pakowali bagaż na krótką wycieczkę.
Leave a comment