Godziny otwarcia : Pn - Pt. 10.00 - 18.00
Zadzwoń

512 055 650

Napisz maila

kontakt@pakupaku.pl

15 marca 2023 - Autor:

Przygotowania do przeprowadzki – o czym pamiętać i jak działać, krok po kroku

Przygotowania do przeprowadzki – o czym pamiętać i jak działać, krok po kroku

Dopóki nie zaczynamy przygotowań do przeprowadzki, nie zdajemy sobie sprawy w tego ile rzeczy posiadamy. Nawet minimalistycznie urządzone mieszkanie mieści w sobie ogromną ilość rzeczy. Przy przeprowadzkach możemy naocznie zaobserwować jak wiele rzeczy posiadamy. W końcowym stadium cały nasz dobytek upakowany jest w kartony i zwykle zajmuje zaskakująco dużo miejsca.

Jak przygotować się do przeprowadzki, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nie stracić orientacji, gdzie aktualnie znajdują się nasze rzeczy? Nie jest to proste, ale możliwe. W niniejszym artykule przeczytacie o kilku ważnych zasadach, którymi kierować powinien się każdy kto planuje przeprowadzkę.

Przeprowadzki Trójmiasto Pakupaku

Organizacja – podstawa sprawnej i uporządkowanej przeprowadzki

Przewiezienie całego dobytku z jednego miejsca na drugi jest kłopotliwe niezależne od tego jak duża odległość dzieli nasz stary dom czy mieszkanie od nowego. Kierunki przeprowadzki Trójmiasto, Gdańsk są tak samo kłopotliwe kiedy przenosimy się z drugiego końca Polski i jeśli przeprowadzamy się w obrębie tej samej dzielnicy. Poza organizacją transportu ważne jest także odpowiednie zapakowanie rzeczy. Ułatwia nam ono wypakowanie i szybkie rozpakowanie się w nowym miejscu. Odpowiednie przygotowanie rzeczy do przeprowadzki zapewni także bezpieczeństwo naszym rzeczom. Dzięki temu unikniemy zniszczeń i strat, jakie zdarzają się podczas transporty delikatniejszych przedmiotów.

Kiedy myślimy o rozplanowaniu przeprowadzki Reda, albo inne malownicze miejsce, w którym planujemy zamieszkać schodzi na drugi plan. To wszystko ze względu na ogrom pracy jaki przed nami stoi, ale nie dajmy się zwariować. Przy dobrej organizacji przeprowadzka przebiegnie sprawnie i bez zbędnych niedogodności.

Pamiętajmy jednak, że podczas przeprowadzki nasze życie będzie wyglądało nieco inaczej. Przez jakiś czas będziecie rodziną „na walizkach”. W związku z tym należy się pogodzić z faktem, że nie będziemy mieli przez jakiś czas dostępu do niektórych rzeczy. Może się też zdarzyć, że przeprowadzka nieco nam się przedłuży, albo wynikną jakieś nieprzewidziane trudności. Nie przejmujmy się tym, nie ma przeprowadzki idealnej. To dlatego, że to naprawdę duża operacja i na jej powodzenie składa się bardzo wiele czynników. Odłóżmy więc stres i nerwy na bok i przygotujmy się to tego przedsięwzięcia najlepiej jak się da.

Przeprowadzka – dobra okazja do pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów

Każda przeprowadzka, niezależnie od tego czy przeprowadzamy się z większego mieszkania do większego, czy też z dużego domu do małego mieszkania, to dobra okazja, aby pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów i sprzętów, które niepotrzebnie zajmują nam miejsce w przestrzeni do życia. Często, jeśli jest kierunkiem przeprowadzki Gdańsk , Kraków albo inne duże miasto zmuszeni jesteśmy zamieszkać na mniejszej powierzchni niż dotychczas.

Pamiętajmy, że człowiek lepiej czuje się w domu, który nie jest zagracony. W takiej przestrzeni lepiej się odpoczywa, łatwiej też znaleźć potrzebne rzeczy. Wbrew pozorom nadmiar przedmiotów i sprzętów tylko utrudnia życie. Przeprowadzka to dobry moment, aby zastanowić się, czego watro się pozbyć, a co jest nam niezbędne.

Segregacja rzeczy na potrzebne i niepotrzebne powinna odbyć się na pierwszym etapie planowania przeprowadzki. Systematycznie warto przeglądać rzeczy i odkładać te niepotrzebne. Nie trzeba ich jednak wyrzucać. Można oddać znajomym, sprzedać za pośrednictwem portali Internetowych, albo oddać potrzebującym.

Pamiętajmy, że błędem jest przechowywanie rzeczy, których nie chcemy ze sobą zabierać i chomikowanie w piwnicach, czy na strychach. Do takich odłożonych sprzętów raczej nie wrócimy, będą tylko niepotrzebnie zajmować naszą przestrzeń. Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż niepotrzebnych rzeczy, które zagracają nam mieszkanie okazać się może, że nawet przedmioty, które uznawaliśmy za rupiecie znajdą zainteresowanych nabywców.

Przeprowadzki Gdańsk, Gdynia, Sopot

Segregacja – pakuj rzeczy w grupach o podobnym przeznaczeniu

Przy pakowaniu rzeczy należy zacząć od odłożenia kilku, mieszczących się do walizki, z których będziemy korzystać, kiedy wszystkie nasze ubrania, książki, kosmetyki i naczynia będą czekać bezpiecznie w pudełkach. Jest to ważne, bo w momencie, kiedy nagle zaczniemy szukać czegoś w już zapakowanych pudłach, zrobimy po prostu bałagan. Przed rozpoczęciem pakowania zastanówmy się więc co jest nam niezbędne do przetrwania. Nie może być tych rzeczy za dużo, najlepiej, aby mieściły się w walizce na bagaż podręczny.

 Przed pakowaniem naszego dobytku należy zaopatrzyć się w pudła do przeprowadzki i różnego rodzaju pojemniki. Pudełka powinny być różnej wielkości, w zależności od tego co będziemy w nich przewozić. Ważne, aby do pudeł nie wrzucać wszystkiego „jak leci” . W ten sposób po przewiezieniu rzeczy do nowego mieszkania czeka na nas nieopisywalny wręcz bałagan i wiele dni pracy. Rzeczy wkładane do pudełek muszą być wyselekcjonowane. Musimy być pewni, że będziemy ich potrzebować w nowym miejscu. Segregujmy także przedmioty i róbmy pudła tematyczne – książki, ubrania, naczynia. Każde pudło powinno być także dość dokładnie opisane, tak aby wypakowywanie ich w nowym miejscu było łatwiejsze.

Uwaga na drobiazgi – zapobiegnijmy niepotrzebnym zgubom

Niestety, przy przeprowadzkach zdarza się, że coś ginie bezpowrotnie, albo odnajduje się po miesiącach poszukiwać. Szczególnie uważać powinniśmy na małe rzeczy. Zarówno drobne przedmioty codziennego użytku jak biżuteria, przybory do pisania, ale także przyprawy, lakiery do paznokci i inne. Wszystkie posegregujmy i przechowujmy w małych zamkniętych pojemniczkach. Dzięki temu nie zginą, a dodatkowo łatwo będzie je znaleźć. Segregując wszystkie przedmioty i zwracając uwagę na szczegóły zapanujemy nad chaosem.

Zwróćmy także uwagę na śrubki, nakrętki i inne drobne elementy pochodzące z rozkręcanych mebli. Pochowajmy je do bezpiecznych pojemniczków i dobrze opiszmy. W ten sposób nie zgubią się podczas transportu, a dodatkowo będziemy wiedzieli, która śrubka pasuje do którego mebla. Unikniemy w ten sposób wielu nieprzyjemnych sytuacji. Przy zgubieniu śrubek i innych drobnych elementów, może się okazać, że skręcenie mebla jest niemożliwe – bądźmy mądrzy zawczasu i uchrońmy się przed taką sytuacją.

Co warto mieć przed przeprowadzką

Już jakiś czas przed przeprowadzką warto zaopatrzyć się w potrzebne, choć z pozoru błahe rzeczy. Do najważniejszych należą pudła. Będzie ich potrzebna naprawdę duża ilość. Możemy zakupić komplet kartonów do przeprowadzki, lub zacząć je gromadzić jakiś czas wcześniej, aby uniknąć zbędnych kosztów. Pudła możemy przechowywać rozłożone, w ten sposób zajmą zdecydowanie mniej miejsca.

Niezależnie czy jest miejscem przeprowadzki Gdynia czy wioska na Mazurach, warto zabezpieczyć nasze rzeczy przed ewentualnym uszkodzeniem. W tym celu warto zbierać już kilka tygodni przed przeprowadzką gazety. Są niezastąpionym i od lat stosowanym materiałem zabezpieczającym. Niemniej, jeśli się do tego nie przygotujemy, może się okazać, że posiadamy jakąś jedną lub dwie gazety – a to zdecydowanie za mało. Do zabezpieczania delikatnych przedmiotów możemy użyć także starych ubrać – po przeprowadzce możemy przeznaczyć je na szmatki, a następnie mając świadomość dobrego ich wykorzystania – wyrzucić. Przy przeprowadzce przyda się z pewnością także duża ilość mocnej taśmy klejącej i dobrze działający pisak.

Transport – ostatnia prosta

Ważną rzeczą jest także wybór solidnej firmy przewozowej tak aby zorganizować bezpiecznie ale i tanio przeprowadzki Gdańsk, niezależnie od tego skąd przewozimy nasze rzeczy. Rozmiar samochodu do transportu naszych rzeczy powinien być dostosowany do naszych potrzeb. Firmy organizujące transport powinny też pomóc przy załadunku i wypakowywaniu rzeczy. Specjaliści wiedzą bowiem, jak bezpiecznie ułożyć rzeczy, aby nie uległy zniszczeniu podczas drogi. Wybór firm oferujących samochody do przeprowadzek jest duży, niemniej warto popytać znajomych i poczytać opinie w Internecie, przed podjęciem decyzji. Musimy też sami sprawdzić jaki zakres usług oferuje taka firma i czy odpowiada on naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Przeprowadzki Gdynia, Trójmiasto

Zawczasu pomyśl o wypakowywaniu

Podczas pakowania wyobraź sobie od razu wypakowywanie się w nowym miejscu. Ważne aby wśród setek kartonów rozpoznać te niezbędne od samego początku. Dlatego karton z pościelą, kocami warto bardzo wyraźnie oznaczyć, tak aby łatwo było go znaleźć wśród wielu pakunków wypełniających nowe mieszkanie. Tak samo należy oznaczyć wszystkie te kartony, które będą nam niezbędne zaraz po przyjeździe na nowe miejsce. W zależności od indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń będą to różne rzeczy, niemniej muszą być wyraźnie zaznaczone – nie tylko podpisem. Najlepiej, aby te kartony były innego koloru i z daleka rzucały się w oczy.

Warto też zastosować kilka trików – na przykład rzeczy wiszące w szafie na wieszakach niech na tych wieszakach pozostaną. Znacznie przyspieszy to zawieszenie ich z powrotem w szafie. Warto pamiętać o tym, aby mniejsze przedmioty znalazły się pogrupowane w małych pudełeczkach – to także znacznie ułatwi nam egzystencję w końcowej fazie przeprowadzki.

Pudełka z naszym dobytkiem powinny być opisane w ten sposób, aby wiadomo było, do którego pomieszczenia w nowym mieszkaniu je zanieść. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, a jednocześnie zwalniające naszą psychikę z konieczności patrzenia na setki pudełek jednocześnie.

Podczas wypakowywania ważna jest nie tyle szybkość, co dokładność i systematyczność. Przy wypakowywaniu należy na bieżąco pozbywać się śmieci, odkurzać i wycierać powierzchnie. W ten sposób krok po kroku zadomowimy się w nowym miejscu, nie robiąc bałaganu, który po trudach przeprowadzki jest niezwykle deprymujący. W pierwszych dniach po przywiezieniu naszego dobytku w nowe miejsce przyda się nam także walizka z niezbędnymi do życia przedmiotami, ta sama, której używaliśmy w ostatnich dniach pakowania.

Pamiętajcie, że przeprowadzka nie musi być zmorą i Armagedonem. Należy jednak przygotować się na pewne niedogodności i dobrze do niej przygotować. Dzięki temu w możliwie najkrótszym czasie będziecie mogli zacząć nowe życie w waszym nowym domu. Powodzenia!

Leave a comment