Godziny otwarcia : Pn - Pt. 10.00 - 18.00
Zadzwoń

512 055 650

Napisz maila

kontakt@pakupaku.pl

23 lutego 2022 - Autor:

Czy własne auto wystarczy do zorganizowania przeprowadzki?

Przeprowadzka przyprawia niektórych o dreszcz ciekawości, co będzie dalej, jak będzie żyło się w nowym miejscu. Dla innych wiąże się nieodłącznie z bałaganem, zamieszaniem, chaosem przyprawiając o niemały ból głowy. Wszystko zależy od tego, dokąd się przeprowadzamy. Czy zmieniamy tylko mieszkanie, czy wybieramy nowe miasto, a może czeka nas przeprowadzka zagranicę. Kolejna ważna sprawa to odpowiednia organizacja przeprowadzki. Każdy z nas chciałby, aby przebiegła ona szybko, sprawnie i bez zakłóceń. 

Przeprowadzając się do nowego domu czy mieszkania najczęściej zabieramy ze sobą wszystko. Jest to oczywiście świetna okazja do tego, by pozbyć się zbędnych rzeczy i nie zabierać ze sobą czegoś, co nam się nie przyda. To dobry moment na segregację.

Przygotowanie przeprowadzki - pakowanie.

Zanim się przeprowadzimy, należy przede wszystkim odpowiednio się spakować. Dobrze to przemyśl. Część dobytku spakujemy w kartony, worki, torby i to uda nam się przewieźć własnym autem. Są jednak takie przedmioty, z którymi możemy mieć nie lada problem, jeśli chodzi o ich wielkość, czy bezpieczeństwo (dowiedz się też jak spakować kuchnię do przeprowadzki i nie stracić głowy). Warto więc już na samym początku przeprowadzki zastanowić się w jaki sposób chcemy przetransportować nasz dobytek, by zrobić to sprawnie i bezpiecznie. Pamiętajmy, że każdy transport niesie ze sobą ryzyko zniszczenia czy uszkodzenia. Każdy z nas wolałby tego uniknąć.

Własne auto jak najbardziej się przyda do przeprowadzenia, jednak musimy liczyć się z tym, że wiąże się to z zaangażowaniem większej liczby rąk do pracy. W związku z tym będziemy musieli poprosić o pomoc. Korzystając z własnego auta sami nie poradzimy sobie z przenoszeniem mebli, sof, czy ciężkich kartonów. Warto więc zastanowić się nad wynajęciem firmy transportowej, dzięki której przeprowadzka będzie dużo łatwiejsza.

Auto do przeprowadzki lub wynajęcie odpowiedniego transportu

Wybór auta zależny jest przede wszystkim od wielkości pakunków. Zamierzając przewóz mebli nie możemy postawić na auto osobowe. Może być ciężko. Są oczywiście meble, które można rozkręcać na mniejsze elementy. Ale są i takie, które trzeba przewieźć w całości, albo w większych częściach. Często koszt wynajęcia samochodu jest zależny od ilości przewożonych rzeczy i ich wielkości.

Pamiętajmy, że wynajęcie firmy przewozowej generuje dodatkowy koszt. Jednak przeliczając korzyści, warto też zwrócić uwagę na to ile razy będziemy musieli przewozić rzeczy własnym autem. Transportując kartony i pudła bardziej opłaca się przewóz własnym autem, gdzie jedynymi kosztami będą koszty paliwa.

Meble będą jednak wymagały większego auta, czasem nawet ciężarówki. A tak naprawdę mało kto posiada tak duży samochód, umożliwiający transport sofy, szafy, sprzętu AGD.
Odległość?

Zastanawiając się, nad tym co będzie tańsze i bardziej korzystne w czasie przeprowadzki: wynajęcie firmy transportowej czy wykorzystanie własnego auta warto zwrócić uwagę przede wszystkim na odległość jaka dzieli nas od nowego miejsca zamieszkania. Bo to głównie od niej zależy cena wynajęcia profesjonalnej firmy.

 

Najskuteczniejsze przeprowadzkowe sposoby pakowania i inne triki

Niezależnie od tego, czy mowa jest wykonujesz przeprowadzki w Gdańsku, czy w innym mieście Polski, czy też przeprowadzki za granicę, zawsze stosować możemy te same sprawdzone patenty. Najważniejszą zasadą jest pakowanie mienia zgodnie z materiałem z jakiego powstały.

Jeśli zatem są to delikatne przedmioty typu porcelana, czy szkło, nie wkładajcie ich z innymi, twardymi i ciężkimi. Najlepiej będzie też owinąć każdy delikatny przedmiot osobno najlepiej w zabezpieczającą folię bąbelkową lub alternatywnie w papier – sprawdzą się w tej roli choćby ulotki reklamowe z marketów, czy inne gazetki reklamujące rozmaite produkty i usługi. Kartony z tego typu zawartością oklejcie lub opiszcie odpowiednio – sprawdzi się tu idealnie napis Uwaga! Szkło! Warto, by był to napis duży, kolorowy i dzięki temu rzucający się w oczy.

Drobiazgi włóż do większego przewożonego przedmiotu. Sprawdzą się tu szczególnie półmiski, miski, czy garnki. W ten sposób mamy szansę zaoszczędzić bardzo dużo miejsca. Jeśli istnieje taka możliwość, poopisujcie zawartość, by później nie szukać godzinami konkretnej „zguby”.

Przy przewozie mebli pamiętajcie, iż niekoniecznie musicie (lub możecie) rozebrać meble na czynniki pierwsze. W przypadku niewielkich i lekkich otwieranych szafek, wystarczy zakleić drzwiczki, czy szuflady, by zawartość nie wypadła z nich podczas transportu. Jeśli sprawa dotyczy cięższych szuflad, można każdą z nich wyciągnąć, a następnie zafoliować i przetransportować w ten sposób. Sztuczki te sprawdzą się w przypadku każdej przeprowadzki w Trójmiasto, Gdynia, Warszawa, czy inna miejscowość.

Trikiem starym jak świat jest też zapakowanie ubrań do … czarnych, foliowych worków na śmieci. Choć może nie wygląda to zbyt atrakcyjnie, jest za to bardzo skuteczne. Najlepszym rozwiązaniem jest włożenie ubrań wraz z wieszakami – dół wkłada się do wiorka, zawiązuje go tuż przy wieszaku i przewozi, wypakowując w nowym domu. Wiesza się wówczas taki pakunek bezpośrednio w szafie, następnie ściąga się worek i od razu można cieszyć się rozpakowanymi już i ułożonymi ubraniami.

Zabezpieczcie też dodatkowo pudełka z pokrywkami chociażby zaklejając je, tak, by nie otworzyły się one podczas transportu. Wszelkie przedmioty z płynami można zabezpieczyć dodatkowo poprzez owinięcie ich folią bąbelkową.

Przenosząc, czy przewożąc ciężkie przedmioty warto spakować je do toreb na kółkach, by łatwiej było je przetransportować.

Czas trwania przeprowadzki

Wybierając własny środek transportu należy liczyć się z tym, że taka przeprowadzka potrwa dłużej. Samodzielny transport pochłonie ogromną ilość naszego czasu. Musimy odpowiednio przygotować i zapakować nasz dorobek. Pamiętać trzeba też o odpowiednim zabezpieczeniu mebli, czy różnego rodzaju sprzętu AGD. W związku z tym być może konieczne będzie wzięcie wolnego z pracy.

Decydując się na samodzielną przeprowadzkę i transport na pewno czekać nas będą ogromne straty energii fizycznej i psychicznej. Kolejna kwestia, jeśli zdecydujemy się na firmę transportową to wybór auta zostaje już podjęty przez samą firmę. Nie musimy się martwić wówczas czy wszystko się zmieści, czy będzie bezpiecznie przewiezione do nowego miejsca.

Przeprowadzka planowana na własną rękę wiąże się z wyborem i znalezieniem odpowiedniej wielkości samochodu. Jeśli sami nie posiadamy dużego auta, szukamy kogoś w rodzinie czy wśród znajomych. To z kolei może nieść pewne ryzyko. Wypożyczając większy samochód od przyjaciela, niekoniecznie ciężarówkę, musimy brać pod uwagę, że w czasie transportu może ulec zniszczeniu również jego auto. Szczególnie jeśli przewozimy duże meble w całości.

Decydując się na własne auto warto wiedzieć jakich cech powinniśmy oczekiwać od samochodu odpowiedniego do przewozu mebli i na co zwrócić szczególną uwagę. Oczywiście najważniejsza jest wielkość, która uzależniona jest przede wszystkim od ilości mebli i ich powierzchni. Równie istotne jest posiadanie windy przez ciężarówki, co zdecydowanie ułatwi każdy przewóz.


W zasadzie to każdym autem można przewieźć właściwie wszystko. Musimy się jednak liczyć z tym, że nieodpowiedni samochód zdecydowanie utrudni i przedłuży czas przeprowadzki. Może przysporzyć nas o dodatkowe i niepotrzebne koszty, a także problemy. Pomyśl o tym zanim zaczniesz się przeprowadzać.

Leave a comment