FORMALNOŚCI O JAKICH TRZEBA PAMIĘTAĆ PRZY PRZEPROWADZCE DO NOWEGO DOMU
Temat formalności jest długi ale bardzo ważny. Często odkładamy go na drugi plan skupiając się na pakowaniu kartonów, zabezpieczaniu mebli oraz urządzaniu nowego mieszkania. Formalności są konieczne przy zmianie miejsca zamieszkania. Bez dopilnowania tego typu spraw, możemy nabawić się poważnych kłopotów, dlatego najlepiej załatwić je wcześniej. Podchodząc chaotycznie do dokumentów, formalności oraz wszystkich umów zawartych na adres aktualnego mieszkania możemy się przerazić. Właśnie dlatego sporządziliśmy poniższą listę, aby ułatwić Wam to zadanie. Kierując się tymi wskazówkami, sprawnie odnajdziecie się w papierkowych sprawach.
WYMELDOWANIE ZE STAREGO MIESZKANIA
W momencie dokonania czynności wymeldowania pozbywamy się kosztów związanych z utrzymaniem byłego mieszkania, a tym samym nabywamy możliwość zameldowania się w nowym. W jaki sposób tego dokonać? Do wyboru mamy aż dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest możliwość złożenia wniosku w formie pisemnej, za pomocą formularza dostępnego w waszej gminie. Do tego działania niezbędny będzie dokument potwierdzający naszą tożsamość (np. prawo jazdy lub dowód osobisty).
Kolejnym rozwiązaniem jest załatwienie sprawy zdalnie oraz wypełnienie dokumentu, a następnie wysłanie go drogą elektroniczną ( www.sekap.pl ). System informatyczny automatycznie wprowadzi nasze nowe, aktualne dane.
ZAMELDOWANIE W NOWYM MIESZKANIU
Formalności przed przeprowadzką – przeprowadzki Gdańsk, Gdynia, Warszawa – Pakpaku.pl
Dokonując pierwszej czynności – wymeldowania, natychmiast w urzędzie będziemy poproszeni o podanie adresu nowego zamieszkania. W naszym kraju nadal obowiązuje każdego z obywateli posiadanie adresu zameldowania. Dodatkowo konieczne jest posiadanie zaświadczenia o wcześniejszym wymeldowaniu. W czasie dokonywania procedury podpisu dokumentów zostaniemy poproszeni o ukazanie prawnego tytułu do nowego lokalu.
W ramach takiego tytułu możemy okazać następujące dokumenty: umowa najmu, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu. Jeśli jesteście rodzicami i chcecie również zmienić miejsce zamieszkania dziecka, pamiętajcie o zabraniu do urzędu skróconego odpisu aktu urodzenia. W jakim miejscu wykonać te czynności? Wszystko załatwimy w organie gminy lub miasta, bądź też drogą elektroniczną.
WYMIANA DOKUMENTÓW– DOWÓD OSOBISTY, PRAWO JAZDY, DOWÓD REJESTRACYJNY AUTA
Przeprowadzka – wymiana dokumentów – Gdańsk, Gdynia, Warszawa – Pakupkau.pl
Zmieniając adres, konieczne staje się także zaktualizowanie wszystkich dokumentów potwierdzających naszą tożsamość, czyli dowodu osobistego lub paszportu, które wyrabia się w starostwie powiatowym. Nie musicie obawiać się opłat, od roku 2010, przeprowadzając się, dowód osobisty wymienimy bezpłatnie. Wystarczy tylko, że pofatygujemy się podejść do urzędu, wypełnimy wniosek i dołączymy do niego dwie fotografie. Nowy dokument otrzymamy po upływie około 30 dni roboczych. Odwlekanie w czasie oraz zwlekanie może przynieść ze sobą kłopoty, gdyż stary dokument utraci ważność już po trzech miesięcy od momentu przemeldowania.
Wymiany paszportu dokonamy w Urzędzie Wojewódzkim. Do tej czynności niezbędne są: wniosek o zmianę dokumentu, jedna fotografia i ukazanie starego dokumentu (bądź skróconego odpisu aktu urodzenia). To działanie niesie ze sobą koszty o kwocie około 140 zł.
Niestety, wymiana prawa jazdy również kosztuje – należy przygotować się na koszty ok. 100 zł. Do wniosku o zmianę dokumentu trzeba także dołączyć jedno zdjęcie, ksero dotychczasowego prawa jazdy, dowód potwierdzający opłatę za kolejne wyrobienie dokumentu, a także dowód osobisty z nowym już zameldowaniem. Gdy nie posiadamy jeszcze tego nowego dowodu, wystarczy że pokażemy potwierdzenie zameldowania, które otrzymujemy w chwili przemeldowania. Podobnie, jak w przypadku poprzednich dokumentów, czas oczekiwania na nowe prawo jazdy to około 30 dni roboczych.
Jeśli jesteśmy właścicielami samochodu musimy wymienić także swój dowód rejestracyjny. Do tego potrzebny będzie wniosek, zaświadczenie o aktualnym przeglądzie technicznym (do wglądu urzędnika), aktualna karta pojazdu, polisa OC oraz dowód potwierdzający naszą tożsamość . Zmieniając miejsce zamieszkania na inną miejscowość lub miasto, koniecznie musimy również wymienić tablice rejestracyjne.
WYPOWIEDZENIE UMÓW PO PRZEPROWADZCE
Przeprowadzki z pakupaku.pl – Gdańsk, Gdynia, Warszawa.Zmieniając miejsce zamieszkania, musimy pamiętać o wcześniejszym zawiadomieniu wszystkich dostawców mediów do naszego domu oraz wszystkich urzędów oraz firm, które wysyłają nam korespondencję na adres zamieszkania.
Jeśli chodzi o rozliczenia za media, rozwiązania mamy również dwojakie. W sytuacji, gdy nasze dotychczasowe mieszkanie zostanie zamieszkane przez innych ludzi, w chwili przeprowadzki możemy wszystkie liczniki (np. gaz, energię, wodę) przepisać na nazwiska nowych mieszkańców. Gdy natomiast lokal będzie stał przez jakiś czas pusty, bądź nie poznamy jego nowego właściciela, jak najszybciej powinniśmy powiadomić dostawców o naszej zmianie zameldowania, by uniknąć zbędnych kosztów. Nie możemy zapomnieć o wypowiedzeniu umów dostarczenia np. Internetu, telewizji kablowej czy telefonu – myśląc o przeprowadzce od razu powinniśmy sprawdzić jakie możliwości może zaoferować nam firma z którą jesteśmy związani.
Pamiętajmy również o czynszu – wyprowadzając się z mieszkania spółdzielczego własnościowego nie musimy martwić się o powiadomienie spółdzielni o sprzedaży, bowiem jest to zadanie notariusza. Przeprowadzkę powinniśmy zgłosić jedynie w przypadku posiadania mieszkania na zasadach pełnej własności, które mieści się w bloku spółdzielczym.
Osoby wyprowadzające sięz domków jednorodzinnych lub kamienic, nie powinny zapominać o powiadomieniach dla firm zajmujących się wywozem nieczystości oraz śmieci.
ZMIANY W URZĘDZIE SKARBOWYM
Spawy przeprowadzkowe – przeprowadzki Gdańsk, Gdynia, Warszawa – Pakupaku.pl
Tuż po przeprowadzce, mamy termin siedmiu dni w którym powinnyśmy powiadomić urząd skarbowy o zmianie miejsca zameldowania. Jeśli nasze nowe mieszkanie znajduje się w innym mieście lub innej dzielnicy dużego miasta, to również idzie w parze ze zmianą urzędu, w którym jesteśmy zarejestrowani. W takim przypadku należy wypełnić, a następnie złożyć specjalny formularz (NIP-3).
BANKI I UBEZPIECZYCIELE PO PRZEPROWADZCE
Zmiana adresu w czasie przeprowadzki – Gdańsk, Gdynia, Warszawa – Pakupaku.pl
Pamiętajmy także o powiadomieniu banków, w których posiadamy konta lub lokaty, oraz firm, oferujących nam usługi finansowe, np. ubezpieczenia czy fundusze inwestycyjne. Nie chcemy przecież, żeby wysyłały nam poufne listy do skrzynki nowych lokatorów starego mieszkania.
NOWE DANE DLA URZĘDU MIASTA
Będąc w sytuacji, gdy sami opłacamy podatek od nieruchomości, na samym końcu należy powiadomić urząd gminy, bądź miasta o naszej przeprowadzce. Takie działania dotyczą właścicieli domów jednorodzinnych, bądź samodzielnych mieszkań, będących naszą własnością. Opłacenie podatku od nieruchomości to kolejny wydatek, który obowiązuje nas także w przypadku zakupu mieszkania bądź domu. Konieczne jest do tego wypełnienie jeszcze jednego formularza o nazwie IN-1.
Tak, to już chyba wszystko. Z pozoru lista ta nie wydaje się być zbyt długa, jednak problemy mogą się pojawić na każdym z etapów, dlatego naprawdę jeszcze kilka miesięcy przed przeprowadzką warto skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi formalnościami, jakie musimy spełnić zmieniając miejsce swojego zamieszkania. Licząc koszty i chcąc zaoszczędzić parędziesiąt złotych lepiej zrobić to wszystko zawczasu. Z pewnością czasu tuż po przeprowadzce będzie mniej niż więcej.
Leave a comment