Przeprowadzka – jak poradzić sobie z zagraconym strychem lub poddaszem?
W życiu bywają sytuacje, kiedy dążymy do czegoś lepszego, innego, potrzebujemy zmiany. Nierzadko wiążą się one ze zmianą miejsca zamieszkania- przeprowadzką. Nikt z nas nie przepada za zamieszaniem jakie wówczas panuje. Mimo świadomości, że czekają na nas nowe możliwości, zmiana środowiska staje się powodem stresu. Oprócz miejsc oczywistych do przeprowadzenia takich jak: kuchnia, salon czy łazienka często zostaje nam jeszcze kilka miejsc, z których nie korzystamy na co dzień- strych, piwnica czy poddasze.
Czasem sama myśl o wejściu na zagracony strych nas przeraża, a co dopiero się stamtąd wyprowadzić? Jak zabrać się za spakowanie i przeprowadzenie strychu?
Zamierzając przeprowadzkę, zapominamy o posiadaniu piwnicy czy strychu. Przedmioty, które tam leżą są dawno zapomniane i nieużywane, często nawet nie sprzątane. W związku z tym na spakowanie i przeprowadzkę tych miejsc należałoby poświęcić trochę więcej czasu i w żadnym wypadku nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.
Strych czy poddasze to miejsce, w którym często gromadzimy przedmioty, które „na pewno kiedyś się przydadzą”. Przeprowadzka to najlepszy moment na selekcję tego, co niepotrzebne, a następnie spakowanie je w kartony, pożegnanie się z nimi z zasłużonym szacunkiem i włożenie do śmietnika. Sentyment? Emocje? Wspomnienia nie pozwalają Ci na wyzbycie się zbędnego balastu? Czasem trzeba się przemóc, niekiedy taka zmiana jest potrzebna.
Jak przygotować przeprowadzkę strychu czy poddasza?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że te szczególne miejsca nie są sprzątane, przez co łatwo będzie się pobrudzić. Na strychu znajdziemy stare, nieużywane meble po babci, których nigdy nie użyjemy, ponieważ są niemodne. W tym miejscu raczej nie zabraknie ubrań, których z całą pewnością nie założysz. A może pamiątki z wakacji? Gadżety kompletnie nieprzydatne.
Wszystko jest zabrudzone i okurzone. Musimy być zatem wyposażeni w stare, robocze ubrania. Dobrze będzie mieć na wyposażeniu, a co więcej w użyciu gumowe rękawiczki, które nie tylko ochronią nas przed brudem, ale także przed potencjalnymi ugryzieniami czy ukąszeniami przez „nieproszonych lokatorów” naszego strychu.
W czasie przeprowadzki na strychu możesz natrafić na zeszłoroczne słoiki, zaprawy, które trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Przede wszystkim musisz zadbać o to, by się nie stłukły. Najlepiej będzie przenieść je w plastikowej skrzynce. Dodatkowo zabezpiecz je od środka, owijając gazetą lub jakimś materiałem.
Przed przeprowadzką strychu warto zastanowić się i przypomnieć sobie co ja tam składowałem. Służyć to ma zaplanowaniu przenosin i odpowiedniej organizacji. Musisz liczyć się z tym, że na zagraconym strychu znajdziesz nie lada niespodzianki, które mogą być sporym zaskoczeniem.
Zastanów się, czy nie ma tam rzeczy pożyczonych od rodziny, sąsiadów czy znajomych. Jeśli okaże się że posiadasz kosiarkę sąsiada, którą pożyczyłeś minionego lata jak najszybciej ją oddaj, aby pozbyć się zbędnego balastu.
Po pierwsze segregacja…
Ważne jest, aby nasz strych był dobrze oświetlony, co ułatwi pracę i pomoże nie tylko w segregacji ale i pakowaniu. Jeśli natomiast brakuje tam światła możemy sobie zorganizować przenośną lampkę lub wynieść wszystkie przedmioty na zewnątrz, gdzie przy odpowiednich warunkach będziesz mógł podzielić znajdujące się tam obiekty, co będzie o wiele lepszym rozwiązaniem.
Nie pozbywaj się niczego pochopnie i bezmyślnie. Składowanie i bezsensowne przetrzymywanie również jest niewskazane, aczkolwiek niekiedy może się okazać, że któryś z przedmiotów będzie idealnym prezentem bądź przedmiotem na sprzedaż np. szafki, stare zabawki, meble, biżuteria, rowerek, chodzik, nosidełko. Są to rzeczy, które mogą okazać się przydatne w niejednym domu. Jeśli niepotrzebnych przedmiotów w czasie przeprowadzki okaże się więcej niż się spodziewałeś możesz zamówić kontener na śmieci.
Sprzątanie czas zacząć…
Na zagraconym strychu jedyne, czego na pewno nie zabraknie to ogromnej ilości kurzu. Niestety nie jest to zdrowe dla człowieka. Chcąc zabezpieczyć się przed wdychaniem tych zanieczyszczeń możesz zakupić specjalne maski oraz okulary ochraniające twarz przed kurzem. Nadmierne wdychanie kurzu może stać się nawet przyczyną alergii.
Na zagraconym strychu może unosić się nieprzyjemny zapach, który dodatkowo będzie Ci utrudniał pracę. Warto jest wówczas przewietrzyć dane pomieszczenie. Innym rozwiązaniem jest też użycie odświeżacza, jeśli będzie taka konieczność. Niezbędnym narzędziem pracy w czasie sprzątania okaże się miotła. Dużo bardziej przydatny będzie jednak odkurzać, dzięki któremu nie tylko szybciej posprzątasz, ale również uporasz się z każdą wiszącą nawet dosyć wysoko pajęczyną.
Przede wszystkim zacznij segregować przedmioty: zabawki do zabawek, meble do mebli, biżuteria do biżuterii. Dzięki temu szybciej zorientujesz się co jest Ci niepotrzebne, czego masz w nadmiernej ilości.
Przedmioty które planujemy pozabierać, warto wyczyścić z kurzu i zakonserwować (np. naoliwić łańcuchy od roweru).
Przemyślana organizacja przeprowadzki strychu czy poddasza…
Warto uporządkować rzeczy na strychu dużo wcześniej, gdyż takie porządki i pakowanie może zająć nawet kilkanaście godzin. Zostawiając sobie te pomieszczenia na ostatni moment sami sobie dołożymy niepotrzebnych i dodatkowych nerwów związanych już nie tylko z samym pakowaniem i przeprowadzką, ale także ze sprzątaniem i pozbywaniem się niepotrzebnych już rzeczy. Czynności , o których nie powinniśmy zapomnieć to posprzątanie opuszczonego strychu. Pozamiataj podłogę, wynieś śmieci, to zdecydowanie ułatwi nowym lokatorom korzystanie ze strychu i rozpakowanie swoich rzeczy.
Sama zmiana miejsca zamieszkania będzie dla Ciebie dużym przeżyciem. Warto w takich sytuacjach w swoim życiu zadbać o to, by nie dokładać sobie dodatkowych nerwów. Nie możesz dać się ponieść emocjom, związanym np. z sentymentem czy przyzwyczajeniem. Jeśli odpowiednio przygotujemy sobie plan przeprowadzki, to nawet zagracony i dawno nieodwiedzany przez nas strych nie będzie większym wyzwaniem, a raczej sytuacją, z którą poradzimy sobie bez najmniejszych problemów.
Jeśli Twój strych jest spory, co więcej zgromadzonych tam przedmiotów jest dużo, poproś kogoś o pomoc. Łatwiej i szybciej zorganizujesz pracę, uporasz się ze sprzątaniem, jeśli będziesz miał obok pomocnika, który może czasem coś podnieść, przestawić czy odstawić, kiedy Ty masz zajęte ręce.
Kiedy natrafisz na naczynia babci, obraz wiszący w Twoim rodzinnym domu, a może nawet rowerek na którym sam jeździłeś będąc dzieckiem będzie to okazja do powspominania czy nawet przekazania swojemu synowi czy córce odrobiny historii, a przy tym niemałej ilości emocji. Wspólne sprzątanie strychu może być nawet okazją do przywołania w pamięci sytuacji, o których już zapomnieliśmy, opowieści o naszych bliskich, krewnych, których zdjęcia znajdziesz w starym albumie.
Planowanie i zostawienie sobie przeprowadzki strychu na ostatni moment, może skutkować ogromnym rozczarowaniem, kiedy okaże się, że brakuje wolnych terminów. Czas Cię goni, a tu jeszcze sporo pracy….
Musisz mieć na uwadze to, że przeprowadzka to nie tylko fizyczne przeniesienie dorobku swojego życia, lecz również zmiana zameldowania, co wiąże się z poinformowaniem wszystkich najważniejszych instytucji, z którymi stykamy się na co dzień i które są niezbędnym elementem naszego życia.
Przechowywanie niepotrzebnych rzeczy wiąże się nie tylko z zagracaniem miejsca, ale także generuje dodatkowe koszty, pracę i czas.
Może na swoim strychu znajdziesz nieużywane już ubrania, które są niemodne, bądź z których wyrosło Twoje dziecko. Zabawki, którymi się już nie bawi, gdyż ma sporo innych nowszych. Zastanawiasz się co z tym zrobić? A może szkoda Ci ich wyrzucić?? Sentyment? Przywiązanie? Jednym z sensownych rozwiązań jest po prostu oddanie takich przedmiotów ubogim. W Polsce nie brakuje osób biednych. Możesz przekazać tego typu przedmioty ludziom, którym okaże się to przydatne i pomocne.
Sprawdź czy posiadasz takie rzeczy jak folie, taśmy, kleje, kartony, pojemniki które okażą się niezbędne w czasie przeprowadzki.
Przeprowadzka zagraconego strychu wcale nie musi być katorgą i męką, o której będziesz chciał jak najszybciej zapomnieć. Wystarczy tylko robić wszystko przemyślanie i „z głową”.
Leave a comment