Godziny otwarcia : Pn - Pt. 10.00 - 18.00
Zadzwoń

512 055 650

Napisz maila

kontakt@pakupaku.pl

22 lutego 2022 - Autor:

Ubezpieczenie OC firmy przewozowej

Planując bezpieczne przetransportowanie mebli i wyposażenia, zwłaszcza o nietypowych gabarytach warto zwrócić się po pomoc do profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Dzięki wynajęciu tego typu usługi możemy mieć pewność, że przewiezienie naszych mebli nie nastręczy nam trudności, a przebiegnie sprawnie, profesjonalnie i nade wszystko bezpiecznie dla naszego dobytku.

Ubezpieczenie OC firmy przewozowej

Czy firmy przewozowe, a w szczególności te przeprowadzkowe posiadają ubezpieczenie OC? Wszystko zależy od konkretnego usługodawcy, którego wybierzemy jako Klienci. Ubezpieczenie OC przewoźnika jest bowiem kwestią indywidualną i nieobowiązkową, choć zdecydowanie bardzo istotną.

Dziś, choć  właściwie nie obligują do tego żadne przepisy prawa, firmy przewozowe i tak wykupują polisy, bowiem wymusza to rynkowa sytuacja oraz nastawienie Klientów, szukających firm odpowiednio zabezpieczonych na wypadek różnych ewentualności.

Kwestia bezpieczeństwa

Firmy przewozowe, czy też typowo przeprowadzkowe podczas świadczenia usług na rzecz Klientów zapewnić mają bezpieczeństwo powierzonych im dóbr materialnych. Ma to związek z wyjątkowym charakterem świadczonych usług i dużą odpowiedzialnością jaką powierzamy usługodawcy szukając odpowiedniej firmy świadczącej usługę przeprowadzki np. w Gdańsku.


Ważne zatem jest, by szukając odpowiedniej firmy wybrać tę, która posiada ubezpieczenie OC, co dla nas jako Klientów stanowi dodatkową gwarancję, iż powierzone firmie rzeczy będą bezpieczne, a przynajmniej odpowiednio zabezpieczone na wypadek zaistnienia niespodziewanej szkody.

Szkody to sprawa naturalna

Choć jest to rzecz, o której słyszymy niechętnie, zaistnienie szkody podczas transportu przez przewoźnika może przytrafić się każdemu Klientowi… I nie musi być to efekt niedbalstwa ze strony firmy świadczącej usługi przeprowadzkowe, a zbieg nieszczęśliwych wypadków, czy niefortunnych zrządzeń losu.

Oczywiście zasadniczo nie powinniśmy mieć tego typu obaw, bowiem szkody nie są codziennością i nie przytrafiają się wszystkim Klientom tego typu usługodawców po kolei, a zaledwie sporadycznie, jednak przezorny zawsze ubezpieczony, jak głosi przysłowie. Jeżeli więc planujesz wynajęcie firmy np. w Trójmieście, koniecznie wpisz do wyszukiwarki zwrot „przeprowadzki Trójmiasto, przeprowadzki Rumia” (czy inne dowolnie wybrane i pożądane miasto) a potem dopisz „ubezpieczenie OC„.

Dlaczego? Bo firma przewozowa posiadająca ubezpieczenie OC jest najlepszą gwarancją, iż nie poniesiesz strat materialnych na wypadek uszkodzeń przewożonych mebli, czy sprzętów.

OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika

Ustalmy jedno – troska o posiadanie OC to nie fanaberia ze strony usługodawcy, czy też Klienta a realne i trzeźwe spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa. Jest ono w Polsce nieobowiązkowe, dlatego też konkretna firma przewozowa może, choć wcale nie musi go wykupić.

Dziś firmy przewozowe z reguły posiadają takie właśnie ubezpieczenie, choć są to ubezpieczenia występujące w kilku rodzajach.

Rodzaje ubezpieczeń

Firmy przewozowe rozróżniają zasadniczo dwa typy ogólnych ubezpieczeń. Zasadniczo są nimi ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego na terytorium Polski oraz ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego na terytorium państw Unii Europejskiej.

Osoba, która szuka przewoźnika na przeprowadzkę, np. Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Rumia, czy inne  dowolne miasto), powinna szukać firmy, która posiadać będzie ubezpieczenie na całą Polskę, takie bowiem ubezpieczenie niezbędne jest firmie w praktyce podczas prowadzenia swojej działalności.

Ubezpieczenia dotyczące przeprowadzek

Choć ubezpieczenia przeprowadzek zakwalifikowane są do tej samej grupy co ubezpieczenia każdej innej firmy transportowej, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Wynika to ze specyfiki działalności firmy, która w praktyce dla zabezpieczenia własnych interesów wykupuje dodatkowy pakiet obejmujący działalność przeprowadzkową.

Rodzaje odpowiedzialności firmy przewozowej:

  • odpowiedzialność kontraktowa
  • odpowiedzialność deliktowa

Czym różnią się tego typu ubezpieczenia? W pierwszym przypadku mowa o ubezpieczeniu wynikającym z faktu niewywiązania się przez przewoźnika z umowy oraz powstałych szkód w związku z tą kwestią. Deliktowa odpowiedzialność dotyczy szkody, jaka powstaje na skutek działalności przewoźnika, nawet w przypadku, gdy strony, których dotyczy wypadek, szkoda, zdarzenie, etc., nie były ze sobą uprzednio w żadnym stosunku prawnym.

Jak wygląda to w praktyce?

W przypadku gdy poprzez zaniedbanie, czy niedopatrzenie firma przewozowa zniszczy część przewożonego mienia, wówczas mamy do czynienia z odpowiedzialnością kontraktową. Jest to wynik niewywiązania się z umowy firmy przewozowej. Inaczej jest w przypadku, gdy przykładowo w trakcie trwania przeprowadzki firma przeprowadzkowa zniszczy mienie osób trzecich.

Przykładowo przy przenoszeniu sprzętów zniszczy drzwi sąsiada. Sąsiad jako osoba, czy raczej podmiot niezwiązany wcześniej z firmą przeprowadzkową żadną umową jest stroną podnoszącą roszczenie. Przewoźnik pozostaje wówczas w obowiązku naprawienia powstałych szkód, co pokrywa się najczęściej z ubezpieczenia OC dotyczącego odpowiedzialności deliktowej.

Ubezpieczenie All risk – to typ ubezpieczenia, które obejmuje wszystkie typy ubezpieczenia. To najchętniej szukany typ ubezpieczenia przez klientów firm przewozowych, bowiem jest to opcja najbezpieczniejsza i najbardziej uniwersalna, a zatem dająca maksimum gwarancji bezpieczeństwa zarówno klientowi firmy przewozowej, jak i samemu przewoźnikowi.

Leave a comment